Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako pôsobíte na ostatných ľudí? Boli ste so svojou odpoveďou spokojní? Máte niekedy pocit, že si vás kolegovia v práci premeriavajú posmešnými pohľadmi, no vy neviete, ako tomu predísť? Máme pre vás dobrú správu. Ste na správnom mieste a najlepšej ceste to zmeniť. Už nemusíte len obdivovať dokonale upravených mužov na rôznych plagátoch a billboardoch, pretože čoskoro budete rovnako pôsobiť aj vy.

Jedným z povinných kúskov šatníka každého muža držiaceho krok s módou je práve košeľa. Hodí sa na každú príležitosť a ženy ju na mužoch jednoducho milujú. Nie nadarmo je v knihe Veľký Gatsby zachytený moment, kedy krásna Daisy nežne zaborí tvár do luxusných košieľ svojho bývalého milenca, veľkého elegána Roberta Redforda. Bez perfektne padnúcej košele jednoducho nie je muž mužom, preto si dajte pozor pri jej výbere.

Pred nákupom tej správnej košele si dobre premyslite, na akú príležitosť ju chcete nosiť. Ak potrebujete košeľu do obleku, voľte decentnejšie farby alebo vzory. Košeľa na bežné nosenie zas môže byť vo výraznejších farbách a vzoroch. Pánske košele sa dnes vyrábajú v rôznych strihoch, preto dbajte pri jej výbere na vhodnú veľkosť a prispôsobte ju možnostiam svojej postavy. Keďže mnohí z vás majú problémy pri výbere a kúpe košele, v nasledujúcich riadkoch si priblížime, ako postupovať pri jej kúpe a na čo všetko je dôležité sa zamerať.

 

Dôležité pravidlo strihu

Nie je nič lepšie ako muž v dobre padnúcej košeli. Košeľa musí obopínať telo tak akurát - nesmie nikde škrtiť, krčiť sa pod pažami a robiť nepekné záhyby pri zakasaní do nohavíc. Súčasný trend určujte košele slim-fit strihu, ktorý je užší a zoštíhľuje postavu. Dokonale zvýrazní a podčiarkne mužské telo a jeho jedinečnosť. Je vhodný pre útlejšie postavy, ako aj mužov športovcov. Pre pánov skutočne mužných rozmerov je ideálny regular-fit strih. Jedná sa o klasickú košeľu jednoduchého rovného strihu, ktorá je len nepatrne zúžená v bokoch.

 

Pozor na veľkosť

Košeľu si v kamennej predajni vždy pred kúpou vyskúšajte. U nás si ju jednoducho objednajte a vyskúšajte v pohodlí domova. Ak vám nesadne, môžete ju bezstarostne do 14 dní vrátiť. Dobre padnúca košeľa po zakasaní do nohavíc nerobí nikdy "balóny", dokonale sedí predovšetkým na ramenách, látka medzi gombíkmi sa neroztvára a pri sedení nevylieza z nohavíc. Košeľa by mala mať dostatočne dlhé rukávy, ktoré siahajú k ohybu, kde končí kĺb palca a začína zápästie, pričom jej manžety majú vytŕčať približne o 1 – 1,5 cm spod saka. Nemali by ste byť schopný si košeľu zobliecť, kým si nerozopnete gombíky na manžete. Zlaté pravidlo pre kontrolu správnej veľkosti - pri zapínaní posledného gombíka na košeli by ste mali strčiť dva prsty medzi zapnutý golier a krk.

 

Kľúčom je golier

Tvar goliera je zásadnou známkou štýlu každej košele. Rozlišujeme niekoľko rôznych typov golierov, my si predstavíme tie základné:

 

1. KENT (KLASICKÝ)

S týmto golierom nič nepokazíte. Nosí sa s kravatou, motýlikom alebo bez nich. Uviažete doňho takmer všetky druhy kravatových uzlov. Tento typ golieru je u mužov najrozšírenejší. Existuje niekoľko variácií tohto golieru podľa šírky, veľkosti a štýlu golieru. Je na vás, aký typ si vyberiete. 

 

 
Foto: style.hnonline.sk

2. BUTTON-DOWN

Už samotný názov nám napovedá, že je to košeľa vhodná na menej formálne udalosti. Ide o golier, ktorý je pripnutý gombíkmi o košeľu. Tieto gombíky musia ostať stále pripnuté. Golier buttton-down sa nosí pri krku rozopnutý a väčšinou bez kravaty. Vznikol tak, že pri hraní póla si hráči pripínali gombíkmi golier, aby im nefúkal do tváre.

 Foto: style.hnonline.sk

3. CUTAWAY

Široko otvorený golier si žiada široký uzol kravaty, najlepšie dvojitý Windsor. Ak máte pár kíl naviac, radšej sa mu vyhnite.

 Foto: style.hnonline.sk

4. CLUB COLLAR

Tento okrúhly golier je módnou záležitosťou určenou pre neformálne príležitosti. Na formálne obchodné rokovanie zvoľte radšej iný typ.

Foto: style.hnonline.sk

 

Ideálna farba košele

Možno nie je od veci upustiť od snahy zladiť košeľu a kravatu. Gentlemani by sa skôr mali snažiť, aby všetky ich kúsky oblečenia navzájom korešpondovali. Košeľa je pre celkový dojem veľmi dôležitá, a pokiaľ by sme sa na ňu mali naozaj zamerať, mali by ste si urobiť malý test, ktorý vám pomôže.

Postavte sa pred zrkadlo a pozrite sa pozorne na svoju tvár. Aký veľký je kontrast medzi farbou vašej pleti a farbou vlasov? Platí, že čím väčší je kontrast, tým viac môžete experimentovať. Máte svetlé oči a svetlé vlasy (menší kontrast)? Vyberte si bledomodrú košeľu a napr. šedý oblek. Dajte na celkový pocit. Máte tmavé vlasy? Najlepším variantom je biela košeľa, ale kľudne skúste aj nejaký sýty odtieň, napr. lososovú. 

Tip: Na plesy, svadby a dôležité udalosti si vezmite vždy bielu košeľu. Biela farba bola už historicky voľbou gentlemanov, pretože čisté goliere a časti na zápästiach znamenali, že daný muž sa nezapodieval špinavou prácou. Páni, ktorí nosia bielu košeľu nikdy nemusia trpieť neistotou, že zvolili nevhodnú farbu. Farebné košele slúžia skôr k dennému noseniu, kde nie je náš vkus takmer nijako obmedzený. Rovnako je to aj so vzorom. Najdecentnejší zo všetkých je prúžok, ale i ten radšej pri slávnostných príležitostiach vynechajte. 

 

Kvalitný a príjemný materiál

Bavlna je najdôležitejším a najrozšírenejším prírodným vláknom, ktorá má jednoznačne najlepšie vlastnosti. Jej výraznou prednosťou je dobrá pevnosť a odolnosť voči častému praniu. Výborne absorbuje vlhkosť a pomerne rýchlo schne. Vyznačuje sa mäkkosťou a jemnosťou, čím je ideálnou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkou a aj pre alergikov. Kvalitná bavlna na nežmolkuje a je príjemná na nosenie.

 

Foto: cottonaustralia.com.au

 

Vlastný monogram

Keď už vlastníte perfektne padnúcu košeľu, jej farba vám náramne sluší, popremýšľajte nad "niečím naviac". Monogramy hrajú v histórii módy veľkú rolu. V dobách, keď ľudia posielali svoje košele do čistiarne sa bez monogramu jednoducho neobišli. Aj v dnešnej dobe sa vám bez problému stane, že si z čistiarne prinesiete cudzie oblečenie. Naviac je to detail, ktorý uchváti každého.

 

Najdôležitejším faktorom je váš pocit z košele, ak sa dostaví "WOW" efekt, je to tá pravá :)