Ide sa plesať, sezóna tanca, oslnivých rób a smokingov už začala! Otvoril ju Ples v opere, ktorý sa už tradične konal v bratislavskej historickej budove Slovenského národného divadla. Plesová sezóna začína víkendom po Troch kráľoch a trvá spravidla až do Popolcovej stredy, kedy sa konajú karnevaly, fašiangové zábavy a plesy. Plánujete si ísť v tomto období niekam zaplesať aj vy? V tom prípade sa vám určite zíde našich 5 pravidiel, ako na dokonalý plesový outfit.

 

Prvotným základom etikety je zistiť, na aký typ plesu sa chystáte. Pri výbere plesového outfitu môžete byť maximálne o jednu úroveň vyššie, ako je štandard prezentovanej spoločenskej akcie. Ples si vyžaduje večerné spoločenské oblečenie, ktoré má svoje špecifiká. U pánov sa za večerný odev považuje frak, smoking alebo tmavý oblek, avšak najideálnejšou voľbou na ples je čierny smoking, ktorý je v súčasnosti považovaný za vrchol pánskej elegancie, na pozvánke zvyčajne označovaný ako „black tie“. Na menej formálne plesy a fašiangové zábavy je povolený aj tmavomodrý, hnedý či sivý smoking, biely sa nosí iba v lete.

 

1. Sako

Smokingové sako nemá žiaden rázporok, prípadne môže mať dva, čo je prijateľné a pohodlnejšie. Podľa materiálu klopy saka (špicatá klopa, šálový golier) si vyberte aj motýlika, šerpu okolo pása či vestu. Klopa saka by mala mať len jeden otvor na gombík po ľavej strane, ktorý sa používa na pripevnenie kvetiny, tzv. butoniery. Zvážiť môžete aj bielu vreckovku do náprsného vrecka. Klasické sako má len jeden gombík, ktorý môžete mať rozopnutý aj v stoji, ale v tom prípade je úplne nevyhnutné mať pás alebo vestu. Ak je vaše sako dvojradové so štyrmi alebo šiestimi gombíkmi, majte zapnuté všetky alebo si nechajte rozopnutý jeden spodný. Nie je potrebné mať pás alebo vestu, pretože vás sako dostatočne zakrýva, avšak nemôžete si ho rozopnúť.

 

2. Nohavice

Smokingové nohavice sa od klasických oblekových líšia predovšetkým úzkym lesklým pruhom, tzv. lampasom, ktorý prekrýva bočný šev a tiež tým, že nemajú pútka na opasok. Ukončenie nohavíc je bez manžety. Materiál nohavíc by mal byť rovnaký ako aj sako, výnimkou je sako zo zamatu, ku ktorému sú vhodné klasické smokingové nohavice. Tie by mali byť dostatočne vysoké, aby sa nestalo, že ich horný okraj niekto uvidí. Skryjete ho buď zapnutým sakom, šerpou alebo vestou.

Foto: blacktieguide.com

3. Košeľa

Jediná prípustná farba košele je podľa etikety biela. Jej gombíky by mali byť veľmi jemné a nenápadné, ideálne skryté. Prijateľný je aj variant so špeciálnymi ozdobnými gombíkmi. Manžety na košeli musia byť dvojité, francúzske so zapínaním vždy na manžetové gombíky. Dôležitou a viditeľnou časťou je golier košele, ktorý môžete zvoliť buď klasický alebo stojačik s krídelkami. Pod košeľu si na ples nikdy neberte biele tielko, pretože často presvitá a pôsobí nevábne. Najideálnejšou voľbou je neviditeľné tričko v telovej farbe, ktorá vám zaručí dokonalú „neviditeľnosť“ a ochranu pred tvorbou mokrých škvŕn.

4. Topánky

K smokingu sa najlepšie hodia topánky z čiernej lakovanej kože, tzv. lakovky. Ide o topánky typu oxford, ktoré majú špičku aj strednú časť z jedného kusa kože, uzavreté (menej viditeľné) viazanie a nie príliš vysoký podpätok. Ponožky musia byť čierne a dostatočne vysoké.

 

5. Motýlik

Do smokingu sa nosí vždy čierny motýlik, biely motýlik je vyhradený pre frak. Materiál motýlika zodpovedá klopám saka. Ak máte klopy hladké, mal by byť hladký aj on. Ak uprednostníte motýlika s textúrou, vyberte podľa toho aj sako, avšak textúra nemusí byť rovnaká. Motýlika si môžete uviazať sami, čím dáte najavo svoju vyberanú eleganciu, prípadne si zaobstarajte kvalitného hodvábneho motýlika, ktorý je už pripravený a len ho pripnete na krk.

 

Nezabudnite na jednu dôležitú vec, na pozvánke býva často uvedený dress code, teda pravidlá určujúce štýl obliekania na danú spoločenskú udalosť. Ak v budúcnosti uvidíte na pozvánke Black Tie, riaďte sa našimi jednoduchými pravidlami a dokonalý plesový outfit máte zaručený.

 

Prajeme vám príjemné plesanie!