Čaká vás dôležitý životný medzník zvaný stužková? Chcete v tento výnimočný večer očariť a predviesť sa v čo najkrajšom outfite, ale nie ste si istý tým, čo si obliecť a čoho sa vyvarovať? Nezúfajte, poradíme vám, ako na to!

 

1. Oblek

Súčasným trendom sú obleky slim-fit strihu, ktoré dokonale sadnú v ramenách, tvarujú postavu a vytvárajú štíhlu predĺženú siluetu. Ak zvolíte slim-fit strih, platí tak pre sako, ako aj pre nohavice. Sako má zvyčajne jednoradové zapínanie, avšak prijateľné je aj dvojradové, ale pozor, opticky rozširuje. Na saku nikdy nezapínajte všetky gombíky. Podľa etikety musí byť posledný gombík vždy rozopnutý. Pri troch gombíkoch sa zapnú buď horné dva alebo stredný. Avšak sedí sa vždy s rozopnutým sakom. To isté platí aj pre vestu, ktorá sa pri slimfitových oblekoch nenosí. Dĺžka nohavíc by mala siahať po začiatok opätku topánok, ak stojíte vzpriamene, pri chôdzi nesmú odhaľovať ponožky. Oblek je zvyčajne jednej farby a bez výrazných vzorov. Keďže je stužková večernou udalosťou, vhodné sú skôr tmavšie farby ako čierna, sivá či tmavomodrá, ktorá je v súčasnosti v kurze. Farebná zladenosť s partnerkou sa v dnešnej dobe už „nenosí“. Všeobecne platí, že muž by mal byť neutrálny, aby pri ňom mohla žena vyniknúť a dovoliť si aj výraznejšie farby.

 

2. Košeľa

Košeľa je výrazom osobnosti, a preto je aj jej výber dôležitý. Keďže mnohí z vás majú problémy pri výbere tej správnej košele, v článku „Ako vybrať správnu košeľu“ sa dozviete, na čo všetko je potrebné zamerať sa pri jej kúpe.

 

3. Topánky

K obleku sa vždy nosia šnurovacie poltopánky, najčastejšie kožené alebo s imitáciou kože, v zime sú prijateľné elegantné členkové čižmy. Topánky a opasok musia farebne aj materiálovo ladiť. Opasok, ktorého strieborná pracka je vždy zatvorená, môže byť aj vo farbe obleku, ale len v tom prípade, ak máte cit pre farby a dokážete nájsť taký, ktorý bude veľmi blízky odtieňu obleku. Zamerajte sa predovšetkým na čierne, hnedé alebo sivé topánky. Najuniverzálnejšie sú čierny topánky, ktoré sa hodia ku každej farbe obleku. Sivé topánky zlaďte k modrým alebo hnedým oblekom. K svetlým a sivým oblekom, ako aj k námorníckej modrej sú ideálnou voľbou topánky hnedej farby. Do obleku jednoznačne patria aj ponožky, vhodné sú čierne, tmavosivé či tmavomodré. V prípade menej formálnych udalostí sú prístupné aj farebné a vzorované ponožky.

 

4. Doplnky

Váš celkový outfit dovedú do dokonalosti práve doplnky. Azda najpraktickejším doplnkom  je to, čo vám drží nohavice na páse – opasok, traky alebo šerpa. Ale pozor, nikdy nenoste opasok a traky zároveň, šerpu zlaďte farebne s motýlikom, nakoľko sa ku kravate nedáva. Keďže sa jedná o spoločenskú udalosť, vhodnejší je motýlik alebo kravata s jednoduchým vzorom. Ak sa rozhodnete pre kravatu myslite na to, že musí siahať po pracku opaska, prípadne tesne nad. Oblek je možné oživiť aj vreckovou v náprsnom vrecku, ktorá môže farebne ladiť s kravatou či motýlikom, ale rozhodne by nemala byť z rovnakej látky. Nebojte sa využiť aj ozdobu do klopy saka v podobe kvetiny, ktorá sa nazýva butoniéra. Vyvarujte sa ale obrím kvetom s hrubými stonkami a listami. Ideálnou voľbou je karafiár, ruža, gardénia alebo nevädza. A pokiaľ nosíte náušnice, je lepšie ich vybrať, pretože náušnice do obleku nepatria.

 

5. Tajný tip – neviditeľné tričko

Neviditeľné pánske tričko je určené pre tých, ktorí si zvykli nosiť pod biele či svetlé košele biele tielko. A keďže súčasné pravidlá pre etiketu nepripúšťajú presvitajúce tielko, najideálnejšou voľbou je práve tričko v telovej farbe, ktorá vám zaručí dokonalú „neviditeľnosť“. Tričko má úplne ploché tenké okraje, ktoré sa nerysujú ani pod najtenším košeľovým materiálom. Perfektne saje pot, chráni pred tvorbou mokrých škvŕn na košeli a určite nesmie chýbať pri takej nezabudnuteľnej príležitosti, akou je stužková.

 

Nasledujte týchto 5 tipov s úsmevom a zaručene očaríte nejednu princeznú. Výnimočná slávnosť sa môže začať. 

 

„Gaudeamusigitur

iuvenesdumsumus:

post iucundamiuventutem,

post molestamsenectutem

nos habebit humus.“

  

„Radujme sa teda

pokiaľ sme mladí:

po príjemnej mladosti,

po obťažnej starobe

staneme sa súčasťou zeme.“